• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/%C4%B0leri-T%C3%BCrk-M%C3%BCzi%C4%9Fi-Konservatuvar%C4%B1-Derne%C4%9Fi/103035266402178
Dil Seçimi
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Hüseyin Sadettin AREL 
Kurucumuz
Our Founder 
Unser Gründer

KURUCUMUZ

  TÜRKÇE  ENGLISH  DEUTSCH

HÜSEYİN SAADETTİN AREL

(1880 - 1955)


                    
1880 yılında İstanbul'da doğan Hüseyin Saadettin Arel;  besteci, yazar, avukat, müzikolog, Osmanlı Devlet Şurası Başkanı, Türk Filarmoni ve Türk Hukukçuları Derneklerinin kurucusudur. Kazasker Mehmet Emin'in oğlu, Sadrazam N.Abdurrahman Paşa'nın damadıdır. 1906 tarihinde Hukuk Fakültesi’ni birincilikle bitirmiş, 1908 yılında  Şehbal dergisini çıkarmıştır. Şurayı Devlet Tanzimat Dairesi Reisliği ve Adliye müsteşarlığı’nda bulunmuş ve uzun süre avukat olarak çalışmıştır. Hüseyin Saadettin Arel asıl mesleği olan hukukçuluktan daha çok, Türk mûsikîsi nazarî sisteminin kurucularından biri olarak tanınmaktadır. Suphi Ezgi ile birlikte Türk Musikisi'nin bugün de kullanılan ses sistemini kurmuş ve Türk Musikisi'ni disiplinli bir ses sistemine oturtmuştur.

                Hüseyin Sadettin Arel 1948 yılında Mûsikî Mecmuası'nı kurmuş ve dergi, yayın hayatının hemen hemen yarısına yakın bölümünde, yine Arel'in kurmuş bulunduğu İleri Türk Mûsikîsi Konservatuvarı'nın yayın organı olarak devam etmiştir. Arel, ilk sayısından başlayarak vefatına kadar, 87 sayılık yayın süresince derginin başında bulunmuştur.


              Türk Musikisine ait birçok ders kitabı yazan Hüseyin Saadettin Arel, batı müziğini de  iyi bilen bir müzikologdu. 1930’lu yıllarda Türkiye’deki batılılaşma anlayışının geleneksel müziklerimizi ikinci plana sürükleyebileceğine dikkat çekmiş ve ünlü ''TÜRK MÜZİĞİ KİMİNDİR?'' başlıklı makalesiyle kültür mirasımızı savunmuştur. Ses sistemi araştırmalarının belli bir yöntemle netleştirilmesi ve geleneksel müziklerimiz için batı notasyonunun kullanılması çalışmalarında Arel’in önemli bir yeri bulunmaktadır.


                Hüseyin Sadettin Arel 3 binden fazla eser bestelemiş, bunların pek çoğu teknik zorluğundan dolayı anlaşılmamış ve çalınamamıştır. En çok tanınan  eserleri 'Düğün Evinde', 'Fani Hayat'  ve 'Mini Mini Nihavend Peşrev' dir. Arel, 6 Mayıs 1955'de İstanbul'da vefat etmiştir. 


türk müziği, türk sanat müziği, ileri türk müziği, çetin körükçü, konservatuarı , derneği, Şarkılar, Makamlar, Bestekarlar, Sazımın telleri, Türk Musikîsi, dernek, sanat, şarkı, beste, türkü, besteler, koro şefi, koro, şefi, şef,
İleri Türk Müziği Konservatuvarı Derneği, türküler, Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret26373
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33925.3606
Euro6.08656.1109
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 7°
Saat