• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/%C4%B0leri-T%C3%BCrk-M%C3%BCzi%C4%9Fi-Konservatuvar%C4%B1-Derne%C4%9Fi/103035266402178
Dil Seçimi
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Hakkımızda

       İleri Türk Müziği Konservatuvarı Derneği’nin ilk çalışmaları Hüseyin Sadettin Arel’in evinde ve çeşitli mekanlarda gerçekleştirilmiş  ve 1947 yılının sonlarına doğru dernekleşme yönünde çalışmalar başlatılmıştır.  Oluşturulan meşk grubu ile konserler verilmiş  ve başta Hüseyin Sadettin Arel olmak üzere Ord.Prof.Salih Murat Uzdilek, Laika Karabey ve diğer mûsikî severler tarafından  1948 yılının Mayıs ayında ‘‘İleri Türk Müziği Konservatuvarı Derneği” kurulmuştur.

         Ciddi bir konservatuvar eğitimi vermek amacıyla kurulan dernekte, geleneksel aktarım biçimlerinin yanında, bilimsel dersler verilmiş, teori ağırlıklı, denemelere açık ve yenilikçi bir eğitim uygulanmıştır.Özellikle o zamana kadar Türk Mûsikîsi’nin  teorik anlatımındaki karmaşayı giderip, kolay anlatılır ve anlaşılır  hale getiren ‘‘Arel- Ezgi-Uzdilek Sistemi’’nin yerleşip, yaygınlaşması için çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla içerdiği bilimsel yazılar, geniş konu yelpazesiyle mûsikîmizde önemli bir boşluğu dolduran Mûsikî Mecmuası 1948 yılının Mart ayından itibaren derneğin yayın organı olarak çıkartılmıştır. 1960’lı yılların başından itibaren Mûsikî Mecmuası’nın yayınlanması işini, derneğe birçok yönden katkı sağlayan Ethem Üngör üstlenmiştir.

                 Derneğin kuruluş yıllarında Hüseyin Sadettin Arel, yüksek tahsilli gençlere “Türk Mûsikîsi’nde Armoni’’, Haydar Sanal ‘‘Türk Mûsikî Nazariyatı’’dersleri vermiş, Ord.Prof.Salih Murat Uzdilek  ise seri konferanslarla ‘‘İleri Türk Mûsikîsi ’’anlayışını yaymaya çalışmıştır. Bu dönemde dernekte  ‘‘Nota, Solfej, Nazariyat, Mûsikî Tarihi, Armoni, Kontrpuan, Füg, Mûsikî Analizi Prozodi,Orkestrasyon ve Enstrumantasyon’’ dersleri verilmiştir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret26373
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33925.3606
Euro6.08656.1109
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 7°
Saat